Obserwuj nas

Porsche

Test – Porsche 911 Carrera 4 GTS

Powrót do przeszłości

Jeszcze nie tak dawno Porsche 911 Carrera postrzegałem jako bezwzględnie sportowy samochód, jednak coraz zamożniejsze społeczeństwo trochę zaczęło zmieniać to jak odbierałem ten samochód. Im więcej pojawiało się 911 na ulicach, tym bardziej stawały się one pojazdami na pokaz, a ich wyposażenie mogłoby zawstydzić niejeden samochód klasy wyższej. Czy Carrera GTS jest w stanie przywrócić dawne ideały, jakie przyświecały poprzednikom?

 Silnik: B6 Pojemność: 3800 cm3 Moc: 430 KM/7500 obr./min. Moment: 440 Nm/5750 obr./min. Skrzynia biegów: Automatyczna, siedmiobiegowa 0-100 km/h: 4.0 s Prędkość max. 302 km/h Masa 1490 kg Cena 619 800 PLN

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka i nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości. Nie ma chyba bardziej oddanego zwierzaka, bez względu na to, czy jest to mały Yorkshire Terrier, czy też ogromny Dog Niemiecki. Sami więc widzicie, że bez względu na to, czy jest to malutkie serduszko zwierzaka, którego można nosić na rękach, czy też serce wielkiego psa obronnego, to i tak jest w stanie zmieścić u siebie tak samo dużo miłości do swojego właściciela. Czy to oznacza, że lepiej mieć małego psa? Naturalnie, co kto lubi. Ja uwielbiam wielkie psy, bo wychodzę z założenia, że taki zwierzak ma przede wszystkim bronić i wyglądać na tyle poważnie, by zniechęcać do podchodzenia do właściciela.

Oczywiście daleki jestem od tego, by wychowywać psa na rasowego zabijakę, który jest w stanie odgryźć głaszczącą go rękę. Dlatego też należy odpowiednio dużo czasu poświęcić wychowaniu, a ten czas uzależniony jest przede wszystkim od charakteru czworonoga. Im jest trudniejszy i częściej obserwujecie próby zdominowania choćby innych domowników, tym więcej uwagi trzeba poświęcić utemperowywaniu temperamentu zwierzęcia. Ciągła praca nie jest też gwarantem tego, że zwierzę nie będzie chciało rzucić się na kogoś od tak, bo może to zrobić.

To oznacza, że w niesprzyjających warunkach, zawsze początkowo trzeba zachować ograniczone zaufanie, nawet w stosunku do własnego zwierzęcia, którego przecież doskonale się zna. To samo zalecałbym również w stosunku do Porsche 911 Carrery 4 GTS, gdyż to, że ma napęd na obie osie wcale nie oznacza, że musi być to bezpieczny samochód do spokojnego pokonywania zalanych deszczem ulic, o śniegu nie wspominając. Znaczy się, GTS jest bezpieczny, ale w odpowiednio sprawnych rękach i nogach. Dla niedoświadczonego kierowcy taka zabawka równie dobrze może mieć napęd na tył – i tak bardzo możliwe, że po wyłączeniu kontroli trakcji wyleci nim poza drogę.

Wszystko dlatego, iż nastawy napędu są tutaj bardzo agresywne i mocno preferują tył podczas rozdzielania mocy i momentu obrotowego. W efekcie nawet na lekko zwilżonej drodze 430 KM i 440 Nm wręcz z dziecinną łatwością wprawiają tylne walce – o szerokości 305 mm każdy – w najwyższe obroty. Co w takim wypadku robi dołączany napęd na przód? Nic innego, jak wyciąga auto z poślizgu. Krótko mówiąc Porsche 911 Carrera 4 GTS to tak naprawdę auto tylnonapędowe z opcją ułatwionego kontrolowania samochodu w poślizgu. Oczywiście odpowiednio traktowane nadal potrafi być bardzo szybkie, bez względu na to czy nawierzchnia jest sucha, czy też mokra, jednak warto też wziąć pod uwagę wyjątkowo niekorzystne rozłożenie mas z jakimiś 900 kilogramami przypadającymi na tylną oś, które – jakby nie patrzeć – mają wyjątkowo duże znaczenie przy zachowaniu Carrery.

Ale napęd na obie osie ma też inną zaletę. Przyspieszenie auta nie jest aż tak bardzo uzależnione od warunków atmosferycznych. Oczywiście spod świateł kontrola trakcji będzie interweniować, ale dalej jest już zdecydowanie lepiej, zaś jakieś 4 sekundy później strzałka prędkościomierza bezwiednie przekracza kreskę z wartością „100”, by ostatecznie zakończyć swój bieg na wartości 302 km/h. Wszystkie wcześniej wymienione atrakcje nie byłyby jednak aż tak ciekawe, gdyby nie uzależniająco surowy i donośny ryk 6 cylindrowego boksera, który emitowany jest w eter za pośrednictwem smoliście czarnych rur. W ogóle czarny jest kolorem charakteryzującym GTS-a, czego przykładem jest ponadto oznaczenie modelu, atrapa chłodnicy, wnętrze reflektorów, oraz aluminiowe felgi (20 calowe).

Strony: 1 2

Czytaj dalej
Reklama
Komentarze

Porsche

TEST – PORSCHE PANAMERA 4 E-HYBRID

Porsche pokazuje, że eko wcale nie musi być zielone ani niebieskie. Już nawet słabsza Panamera 4 E-Hybrid potrafi siać zgorszenie wśród miłośników ekologii ordynarnym rykiem, prychaniem i strzałami z wydechu. Z drugiej jednak strony, producent z Zuffenhausen nie zapomniał, że ochrona środowiska również ma jakieś znacznienie. Przynajmniej z założenia.  

Silnik: V6 Pojemność: 2894 cm3 Moc: 462 KM/6000 obr./min. Moment: 700 Nm/1100-4500 obr./min. Skrzynia biegów: Automatyczna, ośmiobiegowa 0-100 km/h: 4.6 s Prędkość max. 278 km/h Masa 2095 kg Cena 498 290 PLN

Jeśli stwierdzę, że telewizja kłamie, na pewno nie zrobię tym zdaniem najmniejszego wrażenia na nikim. Każdy to wie, a „magia”, to najczęściej tanie chwyty. Nie zawsze to zasługuje na pogardę, bo zdarza się, że owe sztuczki są pożyteczne. Często jednak tak nie jest i wcale nie chcę tu wnikać, czy dom Perfekcyjnej Pani Domu faktycznie należy do Małgorzaty Rozenek, czy też nie. Niemniej jednak nie należy łączyć prezenterki z postacią, w którą się wciela. W aktorstwie nigdy coś takiego nie miało miejsca. Albo jesteś kimś, kogo grasz, albo sobą. Nigdy mieszanką.

Dlatego przyczepię się do innego faktu, którym chciała pochwalić się bohaterka. W jednym z odcinków, prezenterka radzi, jak doczyścić przypalone żelazko, a najlepiej z tym ma poradzić sobie sól. Jak się jednak potem okazało, chlorek-sodu idealnie usuwa taki brud, który jest naklejony na taśmę. Czujecie się oszukani? Gdybym oglądał ten program, to raczej to by mnie rozbawiło ale co z osobami, które Perfekcyjną Panią Domu śledzą, bo faktycznie szukają sposobu na ogarnięcie domu, męża, czy dzieci? Mogą czuć się tak samo wrobieni jak ja, kiedy dotykam materiałów w Porsche Panamerze 4 E-Hybrid.

Kiedy zajmujecie miejsce na sportowym, ale też bardzo wygodnym fotelu, nie macie najmniejszych wątpliwości, że materiał, którym obszyto siedzenie, jak i deskę rodzielczą, kierownicę, drążek skrzyni biegów, czy nawet kolumnę kierowniczą, faktycznie jest cielęcą skórą. Dotykasz carbonu na grubym wieńcu, czy listwach wykończeniowych i wiesz, że to włókno węglowe, jednak wątpliwości zaczynają pojawiać się tam, gdzie stukasz w chromowane elementy. Krótko mówiąc to tworzywo sztuczne. Fakt, całkiem niezłej jakości, jednak w pewnych samochodach raczej już niedopuszczalny. Tak samo, jak japonki do garnituru.

Nie jest to jedyny drażniący element, jaki tutaj znalazłem. Nie wiem czemu, ale za każdym razem, kiedy wsiadałem do auta, musiałem przestawiać oświetlenie ambientowe, a nawet temperaturę klimatyzacji. Tak na dobrą sprawę to trudno znaleźć coś, co bardziej irytuje, za to na pewno będę tęsknić za ergonomicznym koszmarem w postaci szeregu przycisków na konsoli środkowej, gdzie każdy odpowiada za zupełnie inną opcję. Jednym z najważniejszych był ten, odpowiadający za otwarcie dodatkowych klap w wydechu. Obecnie, jeśli nie zaprogramujesz sobie odpowiedniego przycisku na kierownicy, będziesz zmuszony do szukania owej opcji gdzieś w menu. Możecie też śmiać się z tego, bądź nie, ale Panamera pilnie potrzebuje tylnej wycieraczki. Koniecznie w każdym egzemplarzu. Pal licho, że wygląda brzydko. Ilość wody, jaka pojawia się na tylnej szybie po kilku chwilach jazdy autostradą podczas deszczu może równać się jedynie z tym, ile mieści jezioro Bajkał.

Szczerze powiedziawszy liczyłem też na bardziej subtelne przełączanie się napędów. Tymczasem przejściu z elektryczności na tradycyjny układ, towarzyszy kopnięcie w plecy, które wcale nie musi mieć niczego wspólnego z przyspieszeniem, a to może już drażnić. Poza tym, układ napędowy w Panamerze 4 E-Hybrid jest wręcz wspaniały! Auto zadowala się stosunkowo niewielkim zużyciem paliwa (a nie miałem okazji naładować Pam z gniazda), które w trasie — niekoniecznie przy oszczędnym podejściu do jazdy — potrafiło zejść poniżej 10 litrów na 100 km, za to silnik potrafi odwdzięczyć się porażająco skutecznym przyspieszeniem. Wyprzedzanie to dla Panamery 4 E-Hybrid dziecinna igraszka. A jak wypada samochód w kategoriach sprinterskich? 4.6 sekundy po starcie, ekologiczne Porsche pędzi już 100 km/h. Poczekaj trochę dłużej, a będziesz mieć na liczniku blisko 280 km/h! Poza tym jak to V6 brzmi! Mogę założyć się, że i ty odnajdziesz tu melodie, z których znane jest Porsche 911. Dodaj do tego jeszcze niegrzeczne prychanie i charczenie z wydechu a jeszcze nie otrzymasz wszystkiego, na co stać to auto.

Jeśli liczysz na coś więcej, wduś przycisk odpowiedzialny za uruchomienie Porsche Sport Response. W zamian otrzymasz 30 sekundowy bonus w postaci absolutnie wszystkiego, na co stać układ napędowy. Ten tryb zmienia Panamerę w przerażające i uzależniające narzędzie do katapultowania. Nie będziesz chciał już przestać. Najprawdopodobniej jest to też najfajniejsza rzecz w hybrydowej Pam, ale jeśli mam wymienić coś, co bardzo przypadło mi do gustu to brak poczucia upływającego czasu. Serio! Szczerze powiedziawszy nie wiem co się stało pomiędzy momentem, kiedy wsiadałem do auta, a tym, kiedy z niego wychodziłem nad jeziorem Czorsztyńskim. Jeśli jesteś ciekaw to tak, nie czuć tu również prędkości. Na drogach ekspresowych jechałem 160 km/h i szczerze powiedziawszy subiektywnie zupełnie tego nie czułem. To było tak zwyczajnie nudne i nieangażujące, jak jazda poza obszarem zabudowanym 90 km/h.

No dobra, skoro mówimy już o prędkościach, to warto wspomnieć coś o hamulcach. Tłoczki hamulcowe, ukryte pod jadowicie-zielonymi zaciskami potrafią wgryźć się w żeliwne tarcze z wściekłością rozjuszonej kobry. Oczywiście to musi być dla was wspaniała wiadomość. W końcu wcale nie musicie inwestować w ceramikę. Trochę gorszą wiadomością jest fakt, że pedał hamulca jest gąbczasty i zaczyna łapać dopiero po mocniejszym wduszeniu pedału. Czy jest na to jakaś metoda? Ależ i owszem. Naucz się hamować lewą stopą! Zapewniam, że wyczucie będziesz mieć niemal perfekcyjne! Powiem więcej, podczas wytracania prędkości będziesz mógł prawą stopą podjudzać skrzynię biegów do redukcji, by gwałtowniej wyprzedzić, albo wyjechać na prostą! Polecam! W te klocki, Panamera 4 E-Hybrid jest fantastyczna!

Kiedy za to przyglądałem się liście wyposażenia dodatkowego, zauważyłem układ czterech kół skrętnych. Jesteś ciekawy, jak to sprawdza się w Panamerze? Szczerze powiedziawszy nie odczułem jakiekolwiek ingerencji tyłu w mój tor jazdy, za to na pewno nie umknęło mojej uwadze czułość układu kierowniczego, do którego najbardziej pasuje określenie „idealny”. Dlaczego? Bo działa dokładnie z takim oporem, jaki oczekuje się po samochodzie sportowym. A co jeszcze warto odhaczyć z listy wyposażenia dodatkowego? Z całą pewnością musisz wziąć sobie sportowy układ wydechowy oraz matrycowe światła LED. O ile pierwszej pozycji chyba nie muszę tłumaczyć, tak jeśli chodzi o drugą, to nie tylko dlatego, że są świetne, ale przede wszystkim trudno wyobrazić sobie Porsche z innym oświetleniem. Jeszcze inna opcja, to funkcja masażu w fotelach, który trzyma naprawdę dobry poziom i faktycznie potrafi odprężyć w długiej trasie.

Poza tym Porsche Panamera ma za sobą jeszcze jeden argument. Wreszcie może się podobać i co ważniejsze, zgodnie z założeniem, zaczęła przypominać 911. Oczywiście nie mówię tu o przodzie, bo próżno szukać tu okrągłych reflektorów, ale kiedy spojrzysz na sylwetkę auta z tyłu, od razu zrozumiesz, o co mi chodzi. Dodaj do tego tylne światła, połączone ze sobą czarną blendą a otrzymasz coś, co nie tylko jest piekielnie szybkie i niesamowicie ekologiczne (jeśli tylko chcesz), ale przede wszystkim na tyle ładne, że mogę gapić się na nie właściwie bez końca. Jedyną przeszkodą może być cena. Ta, w przypadku hybrydowego modelu, zaczyna się od 498 290 zł, a jeśli będziesz zainteresowany autem o podobnej konfiguracji, będziesz musiał domówić sobie m. in. specjalny lakier Carmine Red, dwutonową, skórzaną tapicerkę, reflektory LED Matrix, panoramiczny dach, skrętną tylną oś, sportowy układ wydechowy, 21 calowe felgi, podgrzewane i wentylowane wszystkie siedzenia, funkcja masażu w przednich fotelach oraz zestaw audio Burmester. Cena końcowa powinna zbliżyć się do niemal 803 tysięcy złotych.

Marcin Koński

Materiał powstał przy współpracy z magazynem FLOTA.

Czytaj dalej

Porsche

TEST – PORSCHE 911 CARRERA 2

Jeśli marzysz o samochodzie sportowym z prawdziwego zdarzenia, z manualną przekładnią i bez długiej listy wszelkiej maści wspomagaczy jazdy, raczej na pewno będziesz zmuszony znaleźć auto z rynku wtórnego. Jedną z najlepszych opcji za (jeszcze) stosunkowo rozsądne pieniądze jest Porsche 911 Carrera 2, jednak przy jej wyborze, musisz liczyć się z pewnymi wyrzeczeniami.

Silnik: B6 Pojemność: 3600 cm3 Moc: 250 KM/6100 obr./min. Moment: 310 Nm/4800 obr./min. Skrzynia biegów: Manualna, sześciobiegowa 0-100 km/h: 5.7 s Prędkość max. 260 km/h Masa 1350 kg Cena 136 586,35 PLN (w 1993 roku)

Ostatnio naszła mnie pewna myśl, po której doszedłem do wniosku, że we współczesnym kinie, nie ma zbyt wiele miejsca dla introwertycznych mięśniaków, którym przez cały film przyświeca tylko jeden cel. Owszem, mamy Vina Diesla i Dwayne-a Johnsona, ale obecnie zdecydowana większość filmów, w których ich znajdziemy, to seria Szybkich i Wściekłych. Żadna inna produkcja nie ściąga im większej publiczności w kinach. Oczywiście „The Rock” może liczyć na trochę więcej propozycji filmowych, bo odgrywanie humorystycznych ról idzie mu całkiem dobrze, jednak w porównaniu z latami 80. można stwierdzić, że taki typ aktora jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem.

A skoro przytoczyłem już w przykładzie produkcje sprzed blisko 40 lat, to tych można byłoby wymieniać praktycznie bez końca. Tak samo, jak aktorów. Mel Gibson, Harrison Ford, Steven Segal, Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger, Wesley Snipes, Dolph Lundgren. Wymieniłbym też prawdziwe ikony ale szczerze powiedziawszy, nikomu ich nie trzeba przedstawiać. Każdy z tych aktorów grał role osób, które przez cały film nie interesuje nic, poza wykonaniem konkretnego zadania. Wszystko to owiane było widowiskowymi wybuchami i dialogami tak bogatymi, jak Polska w złoża ropy naftowej.

Obecnie sporej większości aktorów z tamtych lat, młode pokolenie nie pamięta, z czym zapominani starają się walczyć w starym, dobrym stylu. Szczerze, uwielbiam serię Niezniszczalnych. Dlaczego? Najprawdopodobniej dlatego, że wychowywałem się na tego typu filmach. Każdego z aktorów doskonale znam, a same produkcje idealnie przenoszą mnie do świata wszechogarniającej rozwałki. Krótko mówiąc, otrzymuję dokładnie to, co 20 lat temu, tylko teraz, w odświeżonej formie. No dobrze, ale co z tym wszystkim ma wspólnego Porsche 911 Carrera 2 z 1992 roku? Przecież jeśli chodziłoby mi o coś analogicznego, to rozpisywałbym się o najnowszym 991. No właśnie niezupełnie. Tutaj, jeśli naprawdę chcesz poczuć klasykę, musisz cofnąć się w czasie. Najlepiej o jakieś 25-30 lat.

Tylko tutaj przywita cię para dużych, wyłupiastych, jak u żaby, oczu, radośnie rozglądających się za kolejną przejażdżką. To też jedna z ostatnich generacji, gdzie auto jest naprawdę nieduże, bo 17 calowa felga wydaje się być absolutnym maksimum, na jakie można sobie pozwolić. Sama sylwetka też wydaje się być bardzo ascetyczna w formie. Nie ma tu miejsca na przetłoczenia. Wszystkie wybrzuszenia są czemuś podyktowane, dlatego po bokach znajdziecie jedynie błotniki, i to podpompowane na tyle, by przysłonić nimi koła. Moim ulubionym elementem auta jest jednak zgrabnie opadająca linia dachu, załamująca się dopiero na wysokości tylnych świateł, „spiętych” ze sobą czerwoną blendą. Z której strony nie spojrzysz na tył 964, ten wygląda niezwykle atrakcyjnie. Zwłaszcza w „czystej” formie, bazowego modelu, ze schowanym spoilerem.

Bez dłuższego namysłu otwieram drzwi i widzę nieduży ale nieźle wyprofilowany fotel, obszyty niebieską skórą, który zaprasza do środka. Pierwsze, co odczuwam po wślizgnięciu się do środka, to większa, niż ostatnio (w 964 Cabrio WTL) ciasnota i wcale nie piję do tego, że brakuje mi miejsca nad głową. Drążek manualnej, pięciobiegowej skrzyni biegów dość skutecznie zabiera przestrzeń na prawą nogę (zwłaszcza, kiedy jest na wstecznym). Jednak nie tylko ją powinno obarczyć się winą, bo dość sporych rozmiarów kierownica również zajmuje przestrzeń, która w 911 jest na wagę złota. No dobra, tak na dobrą sprawę to trudno mi obarczać manuala. Skoki dźwigni są krótkie, bardzo precyzyjne, zaś sama zmiana przełożeń fantastycznie angażuje w jazdę. Z resztą, to co jest ci najbardziej potrzebne, znajdziesz albo przed nosem, albo pod ręką. Szereg zegarów z najważniejszym obrotomierzem zajmuje niemal połowę kokpitu, panel klimatyzacji musisz znaleźć gdzieś za kierownicą, zaś do radia bliżej będzie mieć pasażer, niż ty.

Z resztą co cię będzie interesować radio, kiedy najlepsze dźwięki produkowane są przez 3.6 litrowego, 6 cylindrowego boksera, siedzącego zaraz przed tylnym zderzakiem. Przy niskich obrotach, motor wydaje z siebie soczysty bulgot, który wraz ze zbliżaniem się wskazówki obrotomierza w rejony czerwonego pola, stopniowo przeradza się w przeraźliwy ryk, będący zapowiedzą klęski praktycznie każdego innego auta, które chce zadrzeć z 964. Dowód? 250 KM oraz 310 Nm toczą walkę z masą 1350 kg, a jej wynik to niespełna 6 sekund do 100 km/h i wskazówka prędkościomierza, sięgająca do wciąż budzących respekt 260 km/h.

To niejedyny powód do szacunku, bo 964 równie skutecznie potrafi też wytracić prędkość. Układ kierowniczy, choć nie jest nad wyraz ostry, to daje doskonałe wyczucie tego, co dzieje się z samochodem. Niemała w tym też zasługa zawieszenia. Twardego niczym karbin, potrafiącego zgnieść twój kręgosłup jak papier w kulkę, za każdym razem, kiedy tylko najedziesz na najmniejsze załamanie w jezdni. Jesteś debiutantem za kierownicą klasycznego samochodu sportowego i masz już dość? W takim razie daj sobie spokój, bo zdecydowanie najtrudniejszą rzeczą we współżyciu z 964 jest sprzęgło. Niezwykle twarde i początkowo bardzo trudne do wyczucia. Nawet nie zdajecie sobie sprawy, jak dużo wiązanek na nie puściłem. Bardzo dużo. Tak ciężko nie było mi nawet za kierownicą Ferrari Testarossy.

To jednak nie zmieniło mojego podejścia do 911 Carrery 2. Odkąd nauczyłem się żyć z tak trudnym sprzęgłem, nie wyobrażam sobie tego auta z automatyczną skrzynią biegów. No, może przydałoby mi się trochę schudnąć, by swobodniej czuć się z prawą nogą, wciśniętą między lewarek, a kierownicę, ale to już jest moja niedoskonałość. Szczerze powiedziawszy trudno wyobrazić mi sobie lepsze i bardziej angażujące w jazdę połączenie. Ręczna przekładnia sprawia, że nawet bazowa Carrera 2 może stać się bardzo skutecznym narzędziem do sportowej jazdy. Nawet 25 lat od daty produkcji.

A jeśli już zamarzysz sobie mieć klasyczne 964, musisz przygotować co najmniej 170 tysięcy złotych. Pocieszeniem jest fakt, że za te pieniądze, śmiało możesz przebierać wśród aut w całkiem niezłej kondycji. To oznacza, że za stosunkowo rozsądne pieniądze, kupujesz lokatę na przyszłość z gwarantowanym wzrostem wartości. Ciekawostką jest fakt, że 24 lata temu, 911 Carrera 2 kosztowała w przeliczeniu nieco ponad 136,5 tysiąca złotych.

Serdeczne podziękowania dla Japan Car Direct Poland i Piotra Tuory za umożliwienie realizacji materiału.

Marcin Koński

Czytaj dalej

Porsche

Test – Porsche Macan

Za sprawą downsizingu i coraz ostrzejszych norm emisji spalin, Porsche wraca do stosunkowo niewielkich silników, czego przykładem jest bazowy Macan. 2 litrowy motor z turbodoładowaniem produkuje tutaj 252 KM i 370 Nm momentu obrotowego. Na papierze, liczby wyglądają dość obiecująco, ale jak jest w rzeczywistości? 

[divider]Specyfikacja[/divider]Silnik: R4 Pojemność: 1984 cm3 Moc: 252 KM/5000-6800 obr./min. Moment: 370 Nm/1600-4500 obr./min. Skrzynia biegów: Automatyczna, siedmiobiegowa 0-100 km/h: 6.5 s Prędkość max. 229 km/h Masa 1695 kg Cena 232 320 PLN

Kiedy typowy Kowalski zabiera się za zakup samochodu, prawdopodobnie niemal zawsze zastanawia się nad tym, czy lepiej byłoby wziąć coś bardziej prestiżowego, ale z uboższym wyposażeniem, czy jednak zostać przy czymś bardziej przyziemnym, ale jednak‚ „na wypasie”. Na pewno takich dylematów nie spotyka się zagranicą. Tam samochodów raczej nie kategoryzuje się aż tak bardzo, jak u nas, albo po prostu nie przykłada się tak dużej wagi do konieczności odhaczania dodatków z długiej listy opcji.

Raczej nie uważam, że aż tak bardzo lubimy się pokazać. Siedzę teraz w jednej z restauracji i patrzę za okno na jedną z ruchliwszych dróg w Stolicy. Nie uświadczę tu raczej nic innego, jak auta, które chcąc, nie chcąc zlewają się z urbanistycznym tłem. Mamy tu wszelkiej maści czerni i biele oraz ich pochodne. Widzę też od czasu do czasu coś niebieskiego albo czerwonego, jak między innymi Jaguar XE, którym w tej chwili jeżdżę. Zapomnij o kanarkowym żółtym, zielonym, niczym świeżo skoszona trwawa, czy purpurze pawianiego tyłka.

To może wyposażenie wnętrza? Tutaj też nie chcemy błyszczeć przed innymi, bo jaki jest sens szpanu, kiedy niemal na pewno domówi się przyciemniane szyby? Jeśli spędzasz za kierownicą dużą część czasu, to na pewno chcesz czuć się w środku jak najlepiej i wcale mnie to nie dziwi. Sam kładę na to ogromny nacisk. Zwłaszcza, kiedy mam do pokonania co najmniej kilkaset kilometrów. Wtedy wniosek nasuwa się sam. Jednym z najlepszych pod tym względem samochodów jest Volvo, bo wnosi jedyny w swoim rodzaju klimat spokoju, ale jeśli chcesz sobie dowolnie konfigurować pod siebie nawet najdrobniejszy detal, zdecydowanie powinieneś wybrać się do salonu Porsche.

Zbyt wysokie progi? To popatrz na cennik Macana, bo może się okazać, że jest w twoim zasięgu. 232 tysiące złotych za średniej wielkości SUV-a, który na „dzień dobry” ma już całkiem sensowne wyposażenie, to wcale nie tak dużo, biorąc pod uwagę wartość podobnej wielkości aut na ulicach. Pamiętaj jednak, że w Porsche, grzech chciwości okupiony będzie odpowiednio wysoką ceną. Tak też testowany Macan, wyposażony bardzo pragmatycznie, kosztuje ponad 336 tysięcy złotych! A nie ma tu wykończenia włóknem węglowym, ani alcantarą (poza siedzeniami). Tak na dobrą sprawę to ciężko tu nawet o skórzaną tapicerkę, bo tą masz wyłącznie na krawędziach foteli. Gdzie w takim razie upchnięto równowartość Renault Kadjara Energy dCi 130?

Zobaczmy. Reflektory LED — 11 919 zł, system bezkluczykowy 3 140 zł. Asystent parkowania z kamerą cofania to wydatek 5 854 zł, panoramiczny dach 7184 zł, przyciemniane szyby 2 102 zł, osłona podwozia 2 341 zł, pneumatyka 11 760 zł, Sport Chrono 4 895, sportowy wydech 10 749 zł, asystent utrzymania pasa ruchu 5 215 zł, przyciemniane lusterka 1 596 zł, oświetlenie komfortowe 1 384 zł, podgrzewany komplet siedzeń — 3 725 zł, boczne poduszki z tyłu 1 650 zł, białe zegary 1 542 zł, system PCM 7 078 zł i audio BOSE za 5 267 zł.

Rozpieszczony tym, co do tej pory widziałem w Porsche, mogę powiedzieć, że po otworzeniu drzwi, moje pierwszym wrażeniem było lekkie zdziwienie pomieszane z rozczarowaniem. Głównie ze względu na brak pełnej, skórzanej tapicerki oraz jakichkolwiek dodatków. Czy to z drewna, aluminium, czy włókna węglowego. Zamiast tego macie zwykłego T-shirta i jeansy w postaci podstawowych siedzeń z alcantarą oraz czarną deską rozdzielczą, nieskalaną ofiarą z krów. Czy to źle? Niekoniecznie. Zwłaszcza, jeśli to wszystko nie jest ci potrzebne do życia, bo i bez tego Macan może wyglądać ciekawie. Popatrz tylko na piękną kierownicę rodem z 918, pnący się do góry tunel środkowy, wyładowany przyciskami i tarcze zegarów w kolorze Carrera White. Owszem, można więcej. Całkiem niedawno jeździłem Macanem za ponad pół miliona złotych, ale ten model jest przykładem, że za mniej, też da się zbudować coś ciekawego. Nie mogę tylko pojąć tego, dlaczego Porsche zdecydowało się na elektryczną regulację fotela kierowcy, dyskryminując przy tym pasażera.

A jeśli konfigurowanie wnętrza przyprawia cię o zawrót głowy, to pocieszeniem będzie fakt, że wcale nie musisz zostawiać grubych setek tysięcy złotych, by Macan świetnie wyglądał z zewnątrz. Właściwie to musisz przygotować jakieś 13 tysięcy na felgi, 4 na lakier metallic i 12 na światła LED. Wierz mi, że sumaryczne 30 tysięcy to niewiele w porównaniu z tym, jak bardzo możesz popłynąć przy konfigurowaniu wnętrza. W zamian otrzymujesz samochód, który wygląda tak, jakby pod maską siedziało nie 250, a przynajmniej 400 koni mechanicznych. A co do samej maski, to nie otwieraj jej w towarzystwie. Oszczędzisz sobie niewygodnych pytań z rodzaju „no fajnie, ale gdzie jest reszta silnika?”

Zwłaszcza, że 252 KM i 370 Nm momentu obrotowego to wartości, które będą satysfakcjonować cię wyłącznie w mieście, bo pierwsza setka pojawia się na prędkościomierzu po 6.5 sekundy. Drugą przyjdzie ci zdobywać znacznie trudniej, bo mocy zaczyna wyraźnie brakować od mniej więcej 180 km/h, a przecież producent obiecuje, że bazowy Macan rozpędzi się do blisko 230 km/h. Zdecydowanie bardziej będziesz za to usatysfakcjonowany na krętych drogach, bo tam Macan może pokazać na co go stać. A stać na naprawdę dużo, bo z jego zwinnością w zakrętach, bez trudu zostawisz za sobą nawet całkiem sprawnego hot hatcha.

Warto też przy tym wybrać sekwencyjny tryb zmiany biegów, bo solidnych rozmiarów łopaty, niesamowicie szybko ścinają biegi. Co jeszcze lepsze, nie musisz obawiać się, że standardowy fotel nie utrzyma cię w zakrętach, bo choć nie jest zbyt mocno wyprofilowany, to wyzwaniem będzie z niego wypaść. Nie wszędzie jednak jest tak ciekawie. W standardowym trybie, masz do wyboru jedno z dwóch oblicz auta. Pierwsze to Macan snuja, który mógłby chętniej reagować na sugestie prawej stopy odnośnie redukcji biegów. Jeśli już zmusisz go do tego, to samochód zacznie jechać tak szybko i bezlitośnie, jak tylko potrafi. Nie znajdziesz nic pośredniego, a wraz z wyborem trybów jazdy, będziesz mieć do dyspozycji coraz to większe pokłady brutalności.

Pocieszeniem jest jednak to, że bez względu na tryb jazdy, Macan nadal jest przyjaźnie nastawiony do kierowcy. Pamiętaj jednak, że prawdziwa frajda nie czeka na ciebie na autostradzie, bo 250 KM to zdecydowanie za mało. Pokochasz to auto za to, jak szybko jest w stanie jeździć w zakrętach, a kiedy trzeba odprężenia, to ukoi cię za pomocą świetnie brzmiącego zestawu audio Bose. Warunek jest tylko jeden. Pomimo, że Macan wyjściowo nie kosztuje przerażająco dużo, to musisz być przygotowany na dużą dopłatę do dodatków.

Marcin Koński

Czytaj dalej
Reklama

Facebook

Reklama

Testy

Testy4 miesiące temu

TEST – VOLVO V90 CROSS COUNTRY D4

Wydaje mi się, że uterenowione kombi powstały z dwóch powodów. Pierwszy, aby pomimo większego prześwitu nadal prowadziły się jak normalne...

Testy4 miesiące temu

TEST – VOLKSWAGEN SCIROCCO R CUP

Szczerze przyznam, że nigdy nie byłem fanem ostatniej odsłony Volkswagena Scirocco z jednego prostego powodu. Nie podoba mi się, a...

Testy5 miesięcy temu

Test – Toyota GT86

Mogłoby się wydawać, że Toyota GT86 to samochód, w którym będziesz mógł zabrać co najwyżej jedną osobę i to co maksymalnie na...

Mitsubishi5 miesięcy temu

TEST – MITSUBISHI ASX 2.2 4WD RALLIART

Jeśli jesteś fanem kultowych marek, o których od jakiegoś czasu wiadomo bardzo niewiele, to Mitsubishi w swoich salonach ma jeszcze...

Mitsubishi6 miesięcy temu

TEST – MITSUBISHI ASX 1.6

Mitsubishi ASX jest na rynku już od 8 lat. To bardzo dużo, zważywszy, że obecnie, producenci w tym czasie zdążyliby...

Opel6 miesięcy temu

TEST – OPEL ASTRA 1.0 TURBO

Bardzo duży, kompaktowy samochód z ekonomicznym, benzynowym silnikiem i rewelacyjnym zawieszeniem za rozsądne pieniądze. Czyżby marzenie „Grażyn” i „Januszy” tak...

Lexus6 miesięcy temu

TEST – LEXUS RX450H

Lexus RX był pierwszym SUV-em na rynku, który miał w ofercie napęd hybrydowy. Z biegiem lat, podobnych konstrukcji pojawiło się...

Renault6 miesięcy temu

TEST – RENAULT MEGANE GRANDTOUR GT

Topowy, rodzinny kompakt od Renault charakteryzuje się fantastycznym systemem 4Control i ponad 200 konnym silnikiem z turbodoładowaniem. O ile pierwsze jest...

Jeep7 miesięcy temu

TEST – JEEP COMPASS 1.4 MULTIAIR

Po niezbyt udanym poprzedniku, Jeep postanowił nie składać broni i zbudował nowy model kompaktowego SUV-a. Aby Compass numer dwa miał...

Hyundai7 miesięcy temu

TEST – HYUNDAI TUCSON 1.7 CRDI

Hyundai Tucson to całkiem ładny, nieźle wyposażony i atrakcyjnie skalkulowany SUV, który najprawdopodobniej przypadnie do gustu zdecydowanej większości poszukujących tego...

Najpopularniejsze