Obserwuj nas

Wiadomości

Technologie przyszłości w pojazdach koncepcyjnych Toyoty

Już za niecałe 2 tygodnie na Salonie Samochodowym w Genewie Toyota zaprezentuje swój najnowszy samochód koncepcyjny i-TRIL Concept. Pojazd posłuży do zademonstrowania ostatnich osiągnięć technologicznych marki, które jej zdaniem w najbliższych latach całkowicie zmienią oblicze motoryzacji. Oto najciekawsze pojazdy koncepcyjne, które w ciągu ostatniego 20-lecia posłużyły Toyocie do zaprezentowania wypracowanych przez tę firmę nowoczesnych rozwiązań.

Toyota Fine-S

Pierwszym koncepcyjnym samochodem z napędem na ogniwa paliwowe był FCEV-1, zbudowany na bazie RAV4 1. generacji. Auto zadebiutowało w 1996 roku, a w ciągu kolejnych 5 lat Toyota zbudowała serię jeszcze 4 koncepcyjnych modeli FCEV.

W 2003 roku na North American International Auto Show Toyota zaprezentowała zupełnie nowe podejście – oczom dziennikarzy i fanów motoryzacji ukazał się zaprojektowany od nowa, futurystyczny model na wodorowe ogniwa paliwowe. Koncept FINE-S miał sportową sylwetkę coupe, bardzo duży rozstaw osi przy minimalnych zwisach z przodu i z tyłu i nisko położony środek ciężkości, m.in. dzięki obniżonemu zawieszeniu i ulokowaniu napędu pod podłogą. Moc silnika elektrycznego była przekazywana niezależnie do wszystkich 4 kół. Napęd na ogniwa paliwowe miał budowę modułową – tak samo jak w aktualnym modelu Mirai, który jest w sprzedaży od 2014 roku.

Toyota FCV Plus

Najnowszym samochodem wodorowym Toyoty jest koncepcyjny FCV Plus, który zadebiutował w październiku 2015 roku na Tokyo Motor Show. Auto ma przyczynić się do większego bezpieczeństwa energetycznego – służą temu gniazdka zainstalowane na nadwoziu do podłączania zewnętrznych odbiorników. W ten sposób prąd generowany w ogniwach paliwowych będzie mógł w razie potrzeby wspierać gospodarstwa domowe lub biura. Ta funkcja samochodów z napędem wodorowym jest szczególnie ważna w krajach takich jak Japonia – często nawiedzanych przez naturalne kataklizmy.

FCV PLUS jest lekkim, kompaktowym pojazdem miejskim. Jego twórcom udało się zminiaturyzować wszystkie elementy napędu, dlatego FCV PLUS ma wnętrze porównywalne z kabiną dużego sedana przy kompaktowych rozmiarach nadwozia. We wszystkich czterech kołach zamontowano niezależne silniki elektryczne. Wykończenie wnętrza i fotele zaprojektowano z wykorzystaniem zaawansowanych technik 3D, dzięki którym samochód jest przestronny i lekki, a jednocześnie ma bardzo sztywny szkielet nadwozia.

Toyota FT-EV

Toyota FT-EV to mały samochód elektryczny, pokazany w styczniu 2009 roku na targach North American International Auto Show w Detroit. Został zbudowany na bazie seryjnego mikrosamochodu Toyota iQ, z którego usunięto dwa siedzenia, aby zrobić miejsce dla zestawu baterii trakcyjnych. Miejskie auto miało zasięg 80 km na jednym ładowaniu.

Toyota i-Road

Kilka lat później Toyota stworzyła jeszcze bardziej pomysłowy miejski pojazd elektryczny – świetnie dostosowany do realiów życia w mieście. Toyota i-Road przypomina w pełni zabudowany motocykl. Jest wąska i zwrotna, ale zapewnia stabilność, bezpieczeństwo i izolację od deszczu, spalin i hałasu. Nowatorskie trzykołowe podwozie z systemem Active Lean sprawia, że i-Road przechyla się na zakrętach jak jednoślad, dostarczając wyjątkowych wrażeń z jazdy. Pojazd ważący 300 kg napędzają dwa silniki elektryczne o mocy 2kW. Jego maksymalna prędkość to 60 km/h, a zasięg na jednym ładowaniu wynosi 50 km.

Auto zadebiutowało na Geneva Motor Show w 2013 roku. Pierwsze testy konsumenckie Toyota przeprowadziła w połowie 2014 roku, a następnie wprowadziła do użytku jako publicznie dostępne samochody w Toyota City, Tokio i Grenoble.

Razem z i-Roadem zadebiutował zupełnie nowy system organizacji transportu miejskiego Toyoty o nazwie Ha:mo. Pozwala on szybko zaplanować podróż przez miasto przy pomocy aplikacji na telefon lub strony internetowej. System podpowie użytkownikowi, jak najwygodniej dostać się do wskazanego miejsca w mieście z wykorzystaniem komunikacji publicznej i wynajętego i-Roada, który można od razu zarezerwować. Stanowiska z i-Roadami podłączonymi do ładowarek, działające na tej samej zasadzie co Veturilo, są rozlokowane przy głównych węzłach komunikacyjnych. Najbliższym miastem, w którym można przetestować działanie Ha:mo, jest Grenoble we Francji.

Toyota RiN

W 2007 roku na Tokyo Motor Show Toyota pokazała futurystycznego minivana RiN. Projekt powstał, aby promować zdrowy tryb życia i rekreacyjne przejażdżki na łono natury. Ciekawostką wzbudzającą duże zainteresowanie jest kierownica, która zmieniała kolor w zależności od nastroju kierowcy.

Do samochodu wchodzi się przez szklane, rozsuwane drzwi, za którymi mieści się bardzo przestronne wnętrze z 4 fotelami. Komfort pasażerów poprawia nawilżacz powietrza i klimatyzacja z regulacją poziomu tlenu w kabinie. Nadwozie w większości jest szklane, aby umożliwić bliższy kontakt z otoczeniem i z naturą. Projektanci zastosowali zielone szkło, które redukuje promieniowanie ultrafioletowe i podczerwień.

Toyota Fun-vii

Futurystyczny 3-osobowy koncept Fun-vii został pokazany po raz pierwszy w 2011 roku na targach w Tokio. Rozwinięciem skrótu vii są słowa pojazd, interaktywność, internet (vehicle, interactive, Internet).

Akio Toyoda, prezydent Toyota Motor Poland, nazwał go smartfonem na kołach. Fun-vii komunikuje się z innymi tak samo wyposażonymi pojazdami oraz z infrastrukturą drogową za pośrednictwem sieci bezprzewodowej. Większość jego funkcji można kontrolować zdalnie za pomocą telefonu. Wygodę korzystania z nawigacji zapewnia wyświetlający się na desce rozdzielczej awatar 3D.

Samochód dostosowuje kolor wnętrza do nastroju kierowcy, a nadwozie jest w całości pokryte wyświetlaczem. Fun-vii jest napędzany silnikiem elektrycznym, zasilanym przez baterie, które mogą być ładowane za pomocą bezprzewodowej ładowarki.

Toyota FV2

Samochody ułatwiły poruszanie się po świecie na niespotykaną wcześniej skalę, ale przez pierwsze stulecie swojego istnienia były tylko niemymi maszynami. Toyota jest zdania, że dzięki zaawansowanym technologiom IT, w tym sztucznej inteligencji, człowiek może odzyskać osobistą relację ze swoim środkiem transportu. Dowodzi tego koncept, który zadebiutował na targach w Tokio w 2013 roku.

Toyota FV2, gdy jest wyłączona, przypomina kapsułę, ale po uruchomieniu górna pokrywa podnosi się, tworząc przednią szybę. Stanowi ona nie tylko osłonę przed wiatrem, ale przede wszystkim jest wyświetlaczem multimedialnym, przypominającym HUD, którym kierowca steruje na odległość ruchem dłoni. Komputer pojazdu w czasie rzeczywistym obserwuje otoczenie i reaguje na nie. Na przykład rozpoznaje niebezpieczeństwo na drodze i ostrzega o nim kierowcę, a także podpowiada sposób ich uniknięcia.

Jednym z podstawowych celów twórców FV2 było zapewnienie kierowcom jak największej radości z jazdy. Dowodem na to jest możliwość kierowania na stojąco, przechylając ciało na boki oraz do przodu i do tyłu, żeby regulować prędkość. Wrażenia z takiego prowadzenia przypominają nieco jazdę na nartach lub na rowerze.

Więź między pojazdem a kierowcą Toyota pokazała na filmie prezentującym FV2. Wizja ta przedstawiała wykorzystanie sztucznej inteligencji do odczytywania emocji właściciela i udzielania mu wsparcia. Koncepcję też udało się Toyocie zrealizować już 2 tata później, kiedy powstał inteligentny robot Kirobo.

Toyota Concept-i

Toyota rozwinęła swoją koncepcję samochodu jako przyjaciela człowieka przy konstrukcji modelu Concept-i. Jego premiera odbyła się na targach Consumer Electronics Show w Las Vegas w styczniu 2017 roku. W ciągu najbliższych lat Toyota planuje rozpocząć jego testy drogowe.

Concept-i wykorzystuje sztuczną inteligencję do przewidywania potrzeb użytkowników. Jej podstawową funkcją jest pomoc w planowaniu tras na podstawie historii przejazdów, ale jednocześnie system uczy się rozpoznawać emocje, aby poprawiać samopoczucie kierowcy, np. dobierając odpowiednią muzykę, układając trasę z uwzględnieniem ulubionych miejsc czy dopasowując poziom ingerencji systemów bezpieczeństwa do nastroju i kondycji kierowcy – od całkowitej kontroli człowieka nad samochodem do trybu w pełni autonomicznego pilota.

Trudno zaprzyjaźnić się z przełącznikami i ekranami, dlatego samochód kontaktuje się z kierowcą za pośrednictwem awatara o imieniu Yui. Animowana postać najpierw wyświetla się na karoserii drzwi, aby przywitać właściciela, a następnie pojawia się na desce rozdzielczej. Yui prowadzi naturalną rozmowę, nie tylko dzięki świetnemu opanowaniu języka, ale także lokalnej mowy ciała i kultury. Do komunikacji z kierowcą i pasażerami służy także cała kabina, która przekazuje sygnały i ostrzeżenia za pomocą światła, dźwięku i bodźców dotykowych.

i-TRIL Concept

Swój najnowszy koncept prezentujący rozwiązania dla motoryzacji przyszłości Toyota pokaże na targach w Genewie już 9 marca. i-TRIL Concept wykorzystuje sztuczną inteligencję umożliwiającą autonomiczne prowadzenie, silnik elektryczny i technologię Active Lean znaną z i-Roada, która umożliwia przechylanie się pojazdu na zakrętach. Szczegóły jego konstrukcji oraz koncepcję projektantów poznamy podczas dni prasowych na konferencji Toyoty 7 marca o 12:30.

Czytaj dalej
Reklama
Komentarze

Wiadomości

Audi na podium 10-godzinnego wyścigu na torze Suzuka

27 sierpnia 2018 r. Audi R8 LMS zdobyło trzecie miejsce w wyścigu na torze Suzuka, dokładając w ten sposób kolejny dobry wynik do 25 punktów zgromadzonych już wcześniej podczas wyścigów w australijskim Bathurst w lutym i w Spa, w Belgii, w lipcu. Miejsce na podium świętował zespół Audi Sport Team Absolute Racing, w barwach którego pojechało trzech kierowców Audi Sport: Christopher Haase, Kelvin van der Linde i Markus Winkelhock.

Czytaj dalej

Wiadomości

Znaczny wzrost sprzedaży pojazdów elektrycznych BMW na świecie.

Przez pierwsze siedem miesięcy 2018 r. Grupa BMW dostarczyła łącznie do klientów 71 310 pojazdów z napędem elektrycznym. To wzrost o 40,6% w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. W lipcu bieżącego roku sprzedano 10 649 zelektryfikowanych pojazdów BMW i, BMW iPerformance oraz MINI Electric – o 30.9% więcej niż rok wcześniej.

Przez pierwsze siedem miesięcy 2018 r. Grupa BMW dostarczyła łącznie do klientów 71 310 pojazdów z napędem elektrycznym. To wzrost o 40,6% w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. W lipcu bieżącego roku sprzedano 10 649 zelektryfikowanych pojazdów BMW i, BMW iPerformance oraz MINI Electric – o 30.9% więcej niż rok wcześniej.

Jak poinformował bawarski koncern, zwiększenie dostępności lokalnie produkowanego BMW serii 5 w odmianie plug-in hybrid poskutkowało ponad sześciokrotnym zwiększeniem sprzedaży pojazdów elektrycznych w Chinach, będących dla Grupy największym pojedynczym rynkiem na świecie. W 2018 r. klienci z Państwa Środka nabyli jak do tej pory 8 078 EV produkcji BMW AG.

Koncern z Monachium odnotował ponadto znaczne wzrosty popularności samochodów z napędem elektrycznym w Stanach Zjednoczonych (13 874 szt., +39,5% r/r) oraz w Wielkiej Brytanii (9 923 szt., +34,3% r/r).

Do końca 2018 r. BMW AG zamierza dostarczyć do klientów ponad 140 000 tys. egzemplarzy pojazdów zelektryfikowanych.

Czytaj dalej

Wiadomości

Światowa premiera Skody Kodiaq RS

Nowa wersja SUV-a, z silnikiem 2.0 BiTDI, który generuje moc 176 kw (239 KM) jest gotowa na swoją światową premierę. ŠKODA KODIAQ RS zadebiutuje już w październiku podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Paryżu. ŠKODA wydarzenie to zapowiada przedstawiając oficjalne zdjęcia pierwszego w swoim portfolio SUV-a w wersji RS oraz prezentując nowe logo usportowionych modeli producenta.

Emblematy RS zdobią najbardziej usportowione modele ŠKODY od 2000 roku. ŠKODA KODIAQ RS to pierwszy SUV marki, który dołączy do tego elitarnego grona. Zaprojektowany w nowoczesnym stylu, z użyciem czerwonych akcentów, nowy logotyp stanowi ukłon w stronę 117-letniej historii marki w świecie sportów motorowych.

Sformułowanie „RS” oznacza Rally Sport, a po raz pierwszy użyte zostało w 1974 roku na dwóch prototypach rajdowych: ŠKODA 180 RS i 200 RS. Rok później, opierając się na wcześniejszych modelach, ŠKODA stworzyła 130 RS. Sportowe coupé zdobyło dwa zwycięstwa w legendarnym Rajdzie Monte Carlo oraz zwyciężyło Rajd Akropolu. W 2000 roku do produkcji ŠKODY trafił pierwszy model RS, OCTAVIA RS.

Nowe logo RS będzie można zobaczyć podczas Paris Motor Show na premierowo pokazywanej wtedy ŠKODZIE KODIAQ RS. Emblemat RS został umieszczony w kilku miejscach debiutującego modelu. Charakterystyczny znak znajdzie się m.in. na grillu, gdzie „v” oznacza zwycięstwo, a czerwone akcenty symbolizują sportowy charakter i moc rodziny RS.

Czterocylindrowy silnik 2.0 BiTDI wytwarza moc 176 kW (239 KM), co świadczy o sportowych możliwościach ŠKODY KODIAQ RS. Zastosowanie po raz pierwszy w historii ŠKODY technologii biturbo zapewnia maksymalny moment obrotowy 500 Nm. To najsilniejszy silnik diesla w ofercie ŠKODY, który dostępny jest wyłącznie w tym modelu. Samochód wyposażony jest w napęd 4×4, dzięki czemu potrafi sprostać nawet najtrudniejszym wymaganiom.

Czytaj dalej
Reklama

Facebook

Reklama

Testy

Testy9 miesięcy temu

TEST – VOLVO V90 CROSS COUNTRY D4

Wydaje mi się, że uterenowione kombi powstały z dwóch powodów. Pierwszy, aby pomimo większego prześwitu nadal prowadziły się jak normalne...

Testy9 miesięcy temu

TEST – VOLKSWAGEN SCIROCCO R CUP

Szczerze przyznam, że nigdy nie byłem fanem ostatniej odsłony Volkswagena Scirocco z jednego prostego powodu. Nie podoba mi się, a...

Testy10 miesięcy temu

Test – Toyota GT86

Mogłoby się wydawać, że Toyota GT86 to samochód, w którym będziesz mógł zabrać co najwyżej jedną osobę i to co maksymalnie na...

Mitsubishi10 miesięcy temu

TEST – MITSUBISHI ASX 2.2 4WD RALLIART

Jeśli jesteś fanem kultowych marek, o których od jakiegoś czasu wiadomo bardzo niewiele, to Mitsubishi w swoich salonach ma jeszcze...

Mitsubishi11 miesięcy temu

TEST – MITSUBISHI ASX 1.6

Mitsubishi ASX jest na rynku już od 8 lat. To bardzo dużo, zważywszy, że obecnie, producenci w tym czasie zdążyliby...

Opel11 miesięcy temu

TEST – OPEL ASTRA 1.0 TURBO

Bardzo duży, kompaktowy samochód z ekonomicznym, benzynowym silnikiem i rewelacyjnym zawieszeniem za rozsądne pieniądze. Czyżby marzenie „Grażyn” i „Januszy” tak...

Lexus11 miesięcy temu

TEST – LEXUS RX450H

Lexus RX był pierwszym SUV-em na rynku, który miał w ofercie napęd hybrydowy. Z biegiem lat, podobnych konstrukcji pojawiło się...

Renault11 miesięcy temu

TEST – RENAULT MEGANE GRANDTOUR GT

Topowy, rodzinny kompakt od Renault charakteryzuje się fantastycznym systemem 4Control i ponad 200 konnym silnikiem z turbodoładowaniem. O ile pierwsze jest...

Jeep12 miesięcy temu

TEST – JEEP COMPASS 1.4 MULTIAIR

Po niezbyt udanym poprzedniku, Jeep postanowił nie składać broni i zbudował nowy model kompaktowego SUV-a. Aby Compass numer dwa miał...

Hyundai12 miesięcy temu

TEST – HYUNDAI TUCSON 1.7 CRDI

Hyundai Tucson to całkiem ładny, nieźle wyposażony i atrakcyjnie skalkulowany SUV, który najprawdopodobniej przypadnie do gustu zdecydowanej większości poszukujących tego...

Najpopularniejsze